Narodowy Spis Powszechny 2021

Na górze grafiki jest napis: Jak wziąć udział w spisie? Po lewej stronie grafiki jest napis: spis.gov.pl, poniżej: To proste! Po prawej stronie widać kobietę, mężczyznę i dziecko, którzy entuzjastycznie uśmiechają się i trzymają kciuki w górze. W lewym dolnym rogu grafiki są cztery małe koła ze znakami dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia, obok nich napis: Liczymy się dla Polski! W prawym dolnym rogu jest logotyp spisu: dwa nachodzące na siebie pionowo koła, GUS, pionowa kreska, NSP 2021.

Tylko do 30 września na terenie całego kraju trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce.

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego posłużą do planowania działań w najważniejszych dla społeczeństwa obszarach, takich jak: rodzina, szkolnictwo, rynek pracy, mieszkania, emerytury i wiele innych. Od kompletności i jakości danych będą zatem w dużej mierze zależeć losy naszego kraju i gminy do czasu następnego spisu powszechnego, czyli przez najbliższe 10 lat.

Podstawową metodą udziału w spisie jest wypełnienie formularza na stronie https://spis.gov.pl.

Osoby starsze mogą prosić dzieci lub najbliższych o pomoc w wypełnieniu aplikacji spisowej w Internecie. Osób, które nie mają komputera z Internetem i które wolą mieć wsparcie rachmistrza, powinny zadzwonić na Infolinię Spisową 22 279 99 99 i postępować zgodnie z komunikatami. Można też zgłosić się do Urzędu Gminy/Miasta, w którym jest przygotowane specjalne stanowisko do spisania się. Tam też można liczyć na pomoc w wypełnieniu formularza spisowego. Podczas spisu powszechnego informacje zbierane są również przez rachmistrzów spisowych. Jeśli skontaktuje się z nami rachmistrz, nie możemy odmówić mu przekazania danych! Pamiętajmy: za niedopełnienie obowiązku spisowego grozi kara grzywny nałożona przez Sąd.

Więcej informacji:

INFOLINIA SPISOWA 22 279 99 99