ul. 25 Czerwca 79, 26-617 Radom
(48) 363-18-95
Librus

Zasady rekrutacji kandydatów do klasy pierwszej

na rok szkolny 2022/2023

Podstawa prawna

1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.)
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów. (Dz. U. z 2019r. poz. 1737)
  3. Rozporządzenie MEN z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.)
  4. Zarządzenie NR 3 Mazowieckiego Kuratora Oświaty z dnia 28 stycznia 2022 r. w sprawie ustalenia terminów rekrutacji do klas pierwszych publicznych szkół ponadpodstawowych, branżowych szkół II stopnia, szkół policealnych i szkół dla dorosłych na rok szkolny 2022/2023
  5. Statut szkoły.

Postanowienia ogólne

1. Nabór do XIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi Polskich Noblistów w Radomiu prowadzony jest elektronicznie w ramach Zintegrowanego Systemu Zarządzania Oświatą.
  2. Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest na wniosek rodziców (opiekunów prawnych) kandydata.
  3. Do klasy pierwszej przyjmuje się kandydatów, którzy posiadają świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.

Postępowanie rekrutacyjne

1. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza szkolna komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.
  2. W okresie od 16 maja do 20 czerwca 2022 r. do godziny 15:00  kandydaci składają wnioski o przyjęcie do szkoły podpisane przez co najmniej jednego rodzica/opiekuna.
  3. Wnioski o przyjęcie do szkoły należy uzupełnić o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty   w dniach od 24 czerwca do 13 lipca. W tym czasie można też złożyć nowy wniosek jeżeli kandydat zmienia szkołę pierwszego wyboru.
  4. Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych będą opublikowane w dniu 20 lipca 2022 r. w siedzibie szkoły. Kandydat uzyska również informację na swoim koncie w Zintegrowanym Systemie Zarządzania Oświatą.
  5. W dniach 21 – 27 lipca 2022 r. do godziny 15:00 należy potwierdzić wolę przyjęcia do szkoły składając oryginały:  świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
  6. Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły w postępowaniu rekrutacyjnym będą opublikowane w dniu 28 lipca 2022 r. w siedzibie szkoły.
  7. Postępowanie uzupełniające  będzie przeprowadzone w dniach 1- 19 sierpnia 2022 r.

Kryteria brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

1. W postępowaniu rekrutacyjnym są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:

1.1. wyniki egzaminu ósmoklasisty;

1.2. wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej

oceny z języka polskiego i matematyki  oraz z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych:

• do oddziału humanistyczno – psychologicznego: historia i biologia;
  • do oddziału lingwistyczno – medialnego: język angielski i wiedza o społeczeństwie;
  • do oddziału biznesowo – ekonomicznego: język angielski i geografia;
    • świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem;
    • szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej:
  • uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkoły,
  • osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu;
  1. Laureaci lub finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz laureaci konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, są przyjmowani w pierwszej kolejności.

Informacje końcowe

1. Od decyzji szkolnej komisji rekrutacyjnej przysługuje tryb odwoławczy.
    • W terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danej szkoły.
    • Uzasadnienie sporządza się w terminie 3 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata lub kandydata pełnoletniego z wnioskiem. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
    • Rodzic kandydata pełnoletni może wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
    • Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 3 dni od dnia otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.
  2. Dane osobowe kandydatów zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentacja postępowania rekrutacyjnego są przechowywane nie dłużej niż do końca okresu, w którym uczeń uczęszcza do szkoły. Dane osobowe kandydatów nieprzyjętych zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego są przechowywane w szkole przez okres roku.

Sporządziła

Grażyna Mazur