ul. 25 Czerwca 79 26-617 Radom
(48) 363-18-95
Facebook
Instagram
Librus

Wsi spokojna, wsi wesoła…

Wycieczka do Muzeum Wsi Radomskiej to zanurzenie się w odległej przeszłości. Zatem zanurzali się w malowniczej rzeczywistości XVIII i XIX uczniowie naszego Liceum, którzy 13 maja 2024 odwiedzili Muzeum.

Zaglądali do przedziwnie maleńkich wnętrz chłopskich chałup, do nieco większego dworku szlacheckiego, do spichlerzów, obór i stodół. Zastanawiali się nad przeznaczeniem drewnianych sprzętów domowych i tych służących do pracy w polu i zagrodzie. Podziwiali urodziwe kury, indyki, gęsi, łagodne owce i nieco bardziej krewkiego Radomira (pana kozę) w ich naturalnym środowisku. Jeden z uczniów stwierdził nawet: Rzucić te wszystkie komórki i inne atrybuty nowoczesności,  uciec do tamtej swojskości i żyć, jak nasi przodkowie. Trudne to jednak zadanie, bo w Muzeum Wsi Radomskiej nie można zamieszkać.  Można je natomiast odwiedzać i podziwiać obiekty kultury materialnej  z odległej i niedawnej przeszłości.                                                                                                                    

                                                                                                                                                                       MS, AG

Zamieściła: DMP