ul. 25 Czerwca 79 26-617 Radom
(48) 363-18-95
Facebook
Instagram
Librus

Udział w konferencji

Przedstawiciele naszego Liceum uczestniczyli 9 października w konferencji „Sprawiedliwi wśród narodów świata jako ponadczasowy wzór dla młodzieży” w szydłowieckim zamku.

Spotkanie zorganizowane zostało w związku z obchodami towarzyszącymi Beatyfikacji Rodziny Ulmów.
Historia błogosławionej rodziny ilustruje zjawisko bardzo szerokie – ratowania Żydów przez Polaków w czasie II Wojny Światowej.
Konferencję zainaugurowała Aurelia Michałowska – Mazowiecki Kurator Oświaty. Głos zabrali również Burmistrz Szydłowca Artur Ludew oraz Adrian Barański – Dyrektor Delegatury w Radomiu Kuratorium Oświaty.
 
O społeczeństwie polskim u progu II Wojny Światowej i Polakach ratujących Żydów w czasie wojny mówił prof. dr hab Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Marek Wierzbicki. Prelekcje o naszym mieście jako miejscu pamięci, o mieszkańcach ratujących Żydów i o upamiętnieniu społeczności żydowskiej w naszej Małej Ojczyźnie wygłosiły Joanna Plewa-Dziubek, Patrycja Wlazło-Markowska, Joanna Wiśniewska – nauczycielki z Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu.
Zwieńczeniem spotkania było zwiedzanie Pracowni Historii Szydłowca.
Organizatorem spotkania był Mazowiecki Kurator Oświaty.